Kripto Para Üretiminde Devrim

Teknoloji gün geçtikçe gelişiyor, her gün yeni bir teknoloji, ilginç bir buluş karşımıza çıkıyor. Son günlerde teknoloji devi Microsoft yeni bir çalışma açıkladı. Bu çalışmada kullanıcıların bir reklamı görüntülediklerinde veya belirli bir internet hizmeti kullandıklarında kripto para ile ödüllendirileceği bir yöntem anlatıldı.

 “Vücut Aktivite Verilerini Kullanan Kripto Para Sistemi” başlıklı araştırmada, insanların beyin aktivitelerini ve diğer kişisel biyometrik verilerini izleyerek kripto para birimi oluşturmanın mümkün olabileceği ve bunu yapmak için insan vücuduna çeşitli sensörlerin nasıl yerleştirileceği açıklandı.

Bilindiği üzere Bitcoin gibi dijital para birimlerini oluşturmak için karmaşık matematiksel problemleri çözmek gerekir ve bunun içinde büyük miktarda bilgisayar işlem gücü kullanılır. Microsoft yaptığı çalışmayla, bir görevle ilişkilendirilmiş insan vücudunun oluşturduğu sonuçların biyometrik sensörlerle izlenmesiyle dijital para üretilebileceğini ileri sürdü.  Örneğin, kullanıcı, bir reklam görüntüleme veya belirli internet hizmetlerini kullanma gibi bir görevi yerine getirdiğinde kullanıcıdan yayılan bir beyin dalgası veya vücut ısısı madencilik sürecinde kullanılabilir.

Geleneksel kripto para sistemleri için gerekli olan büyük hesaplamalar yerine, kullanıcının vücut aktivitesine dayalı olarak üretilen veriler bu işin anahtarı olabilir ve böylece kullanıcı çözmesi çok zor olan matematiksel problemi bilinçsiz olarak çözebilir. Söz konusu madencilik sisteminde kullanıcının vücuduna çeşitli sensörler ve bu sensörlerin veri göndereği bir cihazın bağlanması gerekmektedir. Yani matrix e adım adım yaklaşıyoruz. Kullanılacak olası sensörler arasında MRI tarayıcıları, ısı kameraları, nabız ölçer ve kızılötesi sensörler bulunmakta. Ayrıca sadece beyin dalgaları ve vücut ısısı değil, “kan akışı” ve “organ aktivitesi ve hareketi” gibi izlenebilecek diğer faaliyetler de yer almakta.

Kripto para madenciliği için kullanılabilecek 28 farklı görev bulunmakta.  Sosyal medya kullanımı, yapay zeka ile sohbet etme, bir web sitesini ziyaret etme vb. gibi kavramlar bunlardan bazıları.

Şunu da belirtelim sistemin hangi kripto para birimiyle çalışacağı şuan için belirsiz, muhtemelen Microsoft bunun için kendi dijital para birimini kullanacaktır.

You may also like...

Popular Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir