Android Studio 4.0’da 2 yenilik: Motion Editor ve Build Analyzer

Android Studio da uygulama geliştirmek için kullanılan resmi IDE de yapılan güncellemeyle üzerinde özellikle durulan Motion Editor ve Build Analyzer kullanıcıların beğenisine sunuldu.

IDE’nin ne olduğunu bilmeyenler için kısaca bahsedelim. IDE(Integrated Development Environment) Türkçesi “Tümleşik Geliştirme Ortamı” olan bir yazılım türüdür.

Kullanıcılara yeni bir motion editör ve build analyzer sunmakta olan resmi IDE’nin son sürümü Android Studio 4.0 stable channel dan indirilebilir.

Motion editör; animasyon tasarımları için görsel bir tasarım editörüdür. Bu editör MotionLayout API’sini kullanmayı kolaylaştırarak uygulamalardaki widget ve animasyonları yönetmeyi sağlamaktadır. Bu işlemi XML dosyaları oluşturarak yapmakta ve böylece geliştiricileri bu yükten kurtarmaktadır. Ayrıca, geçişleri, keyframes(anahtar kareleri), kısıtlama kümelerini ve görünüm özelliklerini düzenleme imkanı da sunmaktadır. Büyük ve kompleks android tasarlama yeteneklerine sahip olan Constraint Layout’ı temel almaktadır.

Build Analyzer, düzgün yapılmayan konfigurasyon ayarları, devre dışı bırakılan optimizasyon gibi sorunlar üzerinde durmakta ve bunları gidermektedir. Build Analyzer Android Gradle 4.0.0 eklentisi ile desteklenmekte ve Java 8 dilini kullanmaktadır.

Android Studio 4.0 , Android Studio’nun developer web sitesinden indirilebilmektedir. Ayrıca şu özelliklerde bu sürümde bulunmaktadır;

– Kotlin script derleme dosyaları(DSL) artık desteklenmektedir. (* kts uzantılı dosyalar) Bu scriptler ile Project Structure diyalog kutusundan hızlıca düzenleme işlemleri yapılması sağlanmış.

– Geliştirilmiş Layout Inspector ile debug işlemi yapılırken güncellenen verilere erişim imkanı sağlanmış ve kaynak kullanımı gösterilmiş. Böylece debug arayüzü daha anlaşılır hale getirilmiş. Layout Validation(yerleşim doğrulama) özelliği ile farklı ekran boyutları arasında kullanıcı arayüzünü karşılaştırma imkanı sağlanmış.

– Android 4.0 da kullanılan CPU profiler, ana profilden farklı olarak farklı gruplar altında CPU kayıtları oluşturarak analiz işlemini kolaylaştırmış.

– RAW capture, YUV processing, Level 3 devices ve Logical camera support özellikleriyle Android Emülatörde genişletilmiş kamera desteği.

– C++ dilini kullanan geliştiriciler için clangd birincil dil olarak tanımlanmış. Navigasyon, tamamlama, kod inceleme, hata kodları ve uyarılar bu motor tarafından gösterilmekte. Üstelik bu güzel araç artık Android Studio ile birlikte gelmekte.

Daha detaylı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir