Twitter Affetmeyecek!

Twitter, 5G’nin Korona virüs pandemisine sebep olduğu yönünde ortaya çıkan komplo teorilerini içeren zararlı tweetleri sileceğini açıkladı.  Sosyal huzursuzluğa, büyük paniğe sebep olacak ve kışkırtıcı ifadeler içeren tweetler silinecek.

Son günlerde, 5G baz istasyonlarının zararlı radyasyon yaydığı iddiaları ortaya çıkmış, bu iddialar sosyal medyada hızla yayılmış ve bazı bölgelerde baz istasyonlarına yönelik saldırılar gerçekleşmişti. Bunun üzerine Twitter, 5G teknolojisinin Covid-19 korana virüs üzerine etkisi ile ilgili doğrulanmamış iddialar ve yanlış bilgilerden dolayı bu olaya bakışını belirten bir tweet yayınladı. Söz konusu tweet şöyleydi: “İnsanları zararlı faaliyetlerde bulunmaya teşvik eden, kritik 5G altyapısının tahrip olmasına, hasar görmesine veya panik, sosyal huzursuzluk ve toplumda düzensizliğe yol açacak doğrulanmamış iddialar içeren tweetlere müsaade etmeyeceğiz.”

Bunun hemen ardından 2.230 tweet yanıltıcı ve potansiyel olarak zararlı içerik içerdiği için kaldırıldı. Ancak bir Twitter sözcüsü,  daha önce söyledikleri gibi ölümcül Covid-19 ve 5G ilişkisi ile ilgili her tweeti değil sadece potansiyel olarak zarar verebilecek ve eylem çağrısı yapan içeriklerin kaldırılmasına öncelik verdiklerini söyledi. Twitter’ın bu davranışı Güvenlik uzmanları tarafından övgü aldı. Ancak bu tür zararlı içeriklerin sansürlenmesi için kullanılan algoritmanın riskli olabileceği konusunda endişelerini de dile getirdiler; “Umarız insanların birbirleriyle olan iletişimi, saçma teorileri engellemek uğruna kesintiye uğramaz”.

Twitter geçen aylarda korona virüs ile ilgili yanlış bilgilendirmelerle mücadele etmek için birçok teknoloji platformuna güçlerini birleştirme çağrısında bulunmuştu. Bu çağrı üzerine Facebook, Google ve Twitter bir araya gelerek içeriklerini oluştururken yetkili devlet kurumlarının ve resmi sağlık kuruluşlarının açıklamalarını referans alacaklarını belirttiler. Her ne kadar sosyal platformlar baskılarını artırsa da ve bilim adamları yeni nesil mobil teknolojilerin sağlığa zararlı olduğuna dair tezleri çürütse de bazı Facebook gruplarında 5G ile ilgili birçok komplo teorisi yayılmaya devam ediyor ve binlerce kullanıcı bu içeriklerden etkileniyor.

5G Teknolojisi

Bu arada yeri gelmişken 5G teknolojisi nedir kısaca açıklayalım. 5G teknolojisi yüksek hızda veri aktarımı sağlayan, gecikme süresi kısa ve düşük maliyetli bir teknolojidir. Bu teknoloji ile veri aktarım hızının saniyede 20 gigabite ulaşması hedefleniyor.  Bu hızın sebebi 5G teknolojisinde kullanılacak sinyallerin daha önce mobil işletim sistemlerinde kullanılmayan bir frekans aralığında olmasındandır. Ayrıca 4G de gecikme süresi 30-50 milisaniye iken 5G de bu sürenin 1 milisaniyeye düşürülmesi hedefleniyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir